Tarihçe

Tarihçe

ÜRETİM İLE İLK TANIŞMA

1973 yılında Mehmet Bulmaz(1951) tarım makinaları imalatı ile üretime ilk adımlarını atmıştır.

SU POMPASI ÜRETİCİLERİNE VE SATICILARINA TEDARİKÇİ OLMA

Halen Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bulmaz (1974), 1996 yılında, krom kaplamalı derin kuyu su pompa milleri imalatına başlamıştır. 2002 yılında 1000 m²'lik yerine taşınıp, Sumpaş Su Sistemleri Metal Elektrik San.Tic. A.Ş. yi kurmuştur. Ülkemiz de ve dünya da dalgıç pompaların yaygınlaşması ile birlikte, dalgıç pompa kolon boruları imalatına başlamıştır. Bu boruların üretimi ve pazarlamasını yapan ilk firma olup, bu işi Türkiye'de sektör haline getirmiştir.

YENİ FABRİKADA YENİ YATIRIMLAR

Derin kuyu sondajına merak ve sondajda kullanılan malzemelerin ithal olması sebebi ile, bu sektörde kullanılan boruları üretme hevesi, firmamızı yeni yatırımlara yöneltmiştir. 2008 yılında 12000 m² de 8000m² kapalı alana sahip yeni fabrikasına taşınarak üretimine devam etmektedir. 2009 yılında boru işleme, şekillendirme ve ısıl işlem prosesleri için AR-GE birimini oluşturmuştur. 2010 yılında, TÜBİTAK desteği ile 14 inch çapa kadar boru şişirme (upset) makinasını (Türkiye'de ilk) kendi AR-GE bölümünde imal etmiştir.

DAHA YENİ TEKNOLOJİLERLE DAHA YENİ ÜRÜNLER

Firmamız, DSİ(Devlet su işleri), TİGEM(Tarım İşletmeleri), Belediyeler, İl özel idareleri, Sulama Kooperatifleri, TTK(Türkiye Kömür İşletmeleri), EÜAS(Elektrik Üretim AŞ), TPAO(Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), MTA(Maden Teknik Arama) gibi Türkiye’nin birçok önemli kurum ve kuruluşuna tedarikçi ve çözüm ortağı olmuştur.
Tarımsal sulama alanlarında, başta kömür madenleri olmak üzere, maden sahalarının susuzlaştırma çalışmalarında, jeotermal seracılıkta kuyu muhafaza, pompa kolon boruları ve hat boruları,
Termik ve hidroelektrik santrallerinde kullanılan hat boruları,
Jeotermal kuyu muhafaza(casing), üretim(tubing) boruları,
Çözelti madenciliğinde kullanılan muhafaza(casing), üretim(tubing) boruları,
Maden ve karot sondajında kullanılan muhafaza ve tij boruları,
Su sondajında kullanılan tij ve sondaj dizisi ekipmanları,
Petrol sondajında kullanılan Tij(Drill Pipe), Sub ve dizilerin imalat, diş tazeleme işleri,
Petrol üretimi ve sevkinde kullanılan tubing ve line borular
sektöründe yüksek kalitede ürün ve hizmet verebilmek için faaliyetlerine, en son üretim teknolojilerini kullanarak devam etmektedir.

Sumpaş, geniş bir üretim yelpazesine sahip olan , hem yurtdışında hem de Türkiye’de ürünleri kabul gören bir firmadır.

Sumpaş, boru üretim teknolojilerinde sahip olduğu bilgi ve birikimlerini müşterileriyle paylaşarak bilhassa boru birleştirme ve mukavemet artırma konularında özel projeler üretir ve satış sonrası desteğini uzman personelleriyle devam ettirir. Sumpaş, müşterilerine, ISO 9001:2008 kalite standardı güvencesi altında en kaliteli hammaddeyi kullanarak üretim yapmaktadır

 • 2013

  Maden Sondajlarında Kullanılan Tij ve Muhafaza Boruları Üretimi

 • 2012

  Petrol Sondajlarında Kullanılan Subların Üretimi

 • 2011

  Çözelti Sondajlarında Kullanılan Tübine ve Casing Üretimi

 • 2010

  Jeotermal Kuyu Boruları Üretimi

 • 2009

  Arge Biriminin Oluşturulması

 • 2008

  Yeni Fabrika Yeni Yatırımlar

 • 2002

  Sumpaş A.Ş. kuruldu

 • 1996

  Krom Kaplı Çelik Mil Üretimi

 • 1973

  Tarım Makinaları Üretimi